Lenovo sınır bilişim için mini sunucu yaptı • digital report

Teknoloji

Lenovo sınır bilişim için mini sunucu yaptı

Yazı:  | 

Nesnelerin İnterneti ve sınır bilişim çalışmaları için özel bir sunucu hazırlayan Lenovo, ufak ama performanslı bir çözüm sunmayı hedefliyor. ThinkSystem SE350, Lenovo Türkiye DCG Ülke Müdürü Burç San tarafından tanıtıldı.

1U büyüklüğündeki raflar için yarı boydaki yeni sunucu Lenovo ThinkSystem SE350, veri merkezine yerine verinin üretildiği konuma yakında kullanım için tasarlanmasıyla, Lenovo‘nun hedefe özel ilk sunucu ürünü oldu. Sınır bilişim ile uzak çalışanların olduğu noktaları hedefleyen şirket, sunucuyla gecikme, güvenlik, bant genişliği ve erişim sorunlarını aşabilecek. 1,75 inç (40 mm), genişlik olarak 8,1  inç(215mm) ve derinlik olarak 14,9 inç (376 mm) boyutlarındaki ThinkSystem SE350, veri merkezi tipi raflar dışında duvara monte edilebiliyor ve hatta bir kitaplık rafına konulabiliyor.

Xeon D destekleyen ThinkSystem SE350, yarı ende, 1U raf derinliğinden kısa olmasının yanında çoklu bağlantı seçenekleri sunuyor. 256 GB’a kadar bellek, 16 TB’a kadar dahili NVMe katı hâl depolama, Ethernet, Wi-Fi ve LTE bağlantıları taşıyor.

Sistemdeki dahili güvenlik özelliklerinin başında şifreli depolama gelirken, istendiğinde kapağı çıkartılınca kendini kapatan ve diğer fizikel güvenlik önlemleriyle ‘sunucunun kurcalanması’ da önlenebiliyor. Uzaktan kurulum için zero touch adlı sistemi kullanan Lenovo, böylece sunucuya el sürmeden sistemin devreye alınabilmesini sağlamış.

Sunucuda ayrıca 55 derece ortam ısısına kadar çalışabilme, yüksek nem, toz, dar alanda titreşim gibi dayanıklılık unsurları da yer alıyor.

Lenovo Türkiye DCG Ülke Müdürü Burç San ve Lenovo ThinkSystem SE350 sunucu

Tanıtım toplantısında konuşan Lenovo Türkiye DCG (Data Center Group) Ülke Müdürü Burç San, sınır bilişim dönüşümü sayesinde gerçek zamanlı veri analizi gereksinimini karşılayabilen bir ürün hazırladıklarını belirtirken, ThinkSystem SE350’nin pazardaki en yenilikçi, geleneksel sunucu standartlarına göre neredeyse bir dizüstü bilgisayar boyutuyla fark yaratan bir ürün olduğunu söyledi.

San, sözlerine şöyle devam etti: “ThinkSystem SE350 Edge, IoT ve Edge Computing alanında Lenovo’nun inovasyona bağlılığı doğrultusunda tasarlanmış yepyeni bir üründür. ThinkSystem SE350 kompakt bir edge sistemi olarak yüksek veri işleme kapasitesiyle, verisini sahada ve gerçek zamanlı olarak işleme ihtiyacı olan kurumlara büyük avantaj sağlayacak. ThinkSystem SE350 aynı zamanda az yer kaplayan ve dayanıklılığıyla da fark yaratan bir üründür. Globalde “edge computing” pazarı yükselişini sürdürürken, Lenovo olarak ThinkSystem SE350 ürünümüzle attığımız yenilikçi adımın sektörde birçok avantaj getireceğini umuyoruz.”

Lenovo ThinkSystem SE350 sunucunun fiyatı açıklanmazken, yaz döneminde piyasaya çıkması bekleniyor.

Yorumlar

80'lerde bir çocukken, Commodore, Atari ve Amiga sayesinde teknolojiye merak duymaya başladı. Bu merak, 15 yıldan uzun süredir yazılara dönüşerek sürüyor, büyüyor.