Telekom operatörleri yerli turist nerede bildirecek • digital report

Teknoloji

Telekom operatörleri yerli turist nerede bildirecek

Yazı:  | 

Kültür Bakanlığı’nın oluşturduğu mekanizmayla cep telefonu operatörleri ülkedeki turistlerin hangi şehre ve hangi otele gittiğini bildirmek zorunda olacak. İç turizmi ölçüm sistemi adıyla hazırlanan mekanizmanın da yer aldığı tasarı, şimdiden özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği için eleştirilerin hedefinde.

Yerli turistlere yönelik konaklama vergisinin açıklanmasından üzerinden kısa süre sonra, 2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan turizm takip mekanizması kişisel verilerin zoraki paylaşımı sebebiyle tepki çekti. Sistemin, yerli turizmi ölçümlemek için kurulduğu düşünülüyor.

Programın dikkat çeken yanları

Programın diğer dikkat çeken yanları arasında ikinci ve sonraki konut alımlarında kredi vergi gözden geçirimi, dayanıklı tüketim malları ile eğitim, tatil gibi harcamalar için bankalarda özel birikim hesapları oluşturulması ve bu harcamalarda vergisel teşvik uygulanması, ödeme gücüne göre artan vergiler için mekanizmalar kurulması, linyit kömür arsalarının santral kurulması için ihaleye çıkarılması ve müteahhitlerin ekonomik ve teknik yeterliliklerine göre alabilecekleri iş büyüklüklerinin sınıflandırılması gibi değişiklikler mevcut.

Yorumlar