Vestel 2030 vizyonu çalışmalarına devam ediyor | Digital Report

Teknoloji

Vestel 2030 vizyonu çalışmalarına devam ediyor

Yazı:  | 

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen IFA’ya 29’uncu kez katılan Vestel, 3000 metrekarelik standında yeni teknolojilerini sergiledi.

Vestel Dış Ticaret Genel Müdürü Seda Kaya “Zorlu Holding’in Akıllı Hayat 2030 vizyonu doğrultusunda insanın, toplumun, gezegenin gelecekteki refahını temel alan sürdürülebilir çözümler üretmeye odaklanıyoruz. Ürettiğimiz ürünlerin yüksek teknolojiye sahip çevreci olmasına özen gösteriyoruz. Dünya rekoru seviyesinde elektrik ve su tasarrufu yapan, gıda israfını önleyen ürünlerin yanı sıra üretimde kimyasal maddelerin azaltılması ve geri dönüştürülebilir malzeme kullanımı gibi konular da ana gündemimizde yer alıyor. Dünya çapındaki 8 Ar-Ge merkezimizde 1600 mühendisimiz tüketicilerimizin istek ve talepleri için ürün geliştiriyor; nasıl dünya kaynaklarına dost ürünler üretebileceğimize odaklanıyor. ” dedi.

Tüketici eğilimlerini takip eden Vestel, enerji tasarrufuna dikkat ediyor, üretimde kullanılan kimyasalların azıltılması için çalışıyor. Geri dönüştürülebilir malzeme kullanımına özen gösteriyor. Vestel, evlerde su tasarrufunu artırmak için yeni bulaşık makinelerine sebze ve meyve yıkama özelliğini kazandırdı. Bir evde sebze yıkanırken yılda ortalama 18 ton su harcanıyor. Özellikle ıspanak, pazı, yeşillikler gibi topraklı gıdaları akan musluk altında yıkanmasının önüne geçecek yeni VegiWash bulaşık makineleri, meyvelerin ve sebzelerin yıkanmasını daha hijyenik, pratik ve ekonomik hale getiriyor.

Çamaşır makinelerindeki SteriliZone teknolojisi ise ek kimyasal dezenfektanlar kullanmadan hijyen elde etmek isteyen kullanıcılar düşünülmüş. Çamaşırlar, makinenin kapağına entegre edilmiş olan özel UVC ışık kaynağı ile işlemden geçiyor. UVC ışığı, bakterilerin DNA’sına nüfuz ediyor zararlı organizmaları anında öldürüyor. SteriliZone teknolojisinin bakteri oranını yüzde 99,99 azalttığı onaylandı. Hijyen faktörüne ek olarak Streilizone teknolojisi daha az deterjan kullanımı ile çevreye daha az deterjan karışmasını sağlıyor.

 Tasarruf odaklı, geri dönüştürülebilir ürünlerden üretilmiş çevre dostu teknolojiler, ürünler ne fayda sağlıyor?

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın son verilerine göre Türkiye, bir yılda milli gelirin yüzde 15’ine denk gelen yaklaşık 555 milyar lira kaynağını israf ediyor. 214 milyar liralık gıda israfının yapıldığı Türkiye’de günde 6 milyon ekmek çöpe gidiyor. Rapora göre konutlarda her 100 TL elektrik faturasının 35 TL’sini tasarruf etme potansiyeli bulunuyor. Türkiye’nin toplam enerji tasarruf potansiyeli yüzde 25 olarak belirlendi. Yine rapor gösteriyor ki bireyler arasında ‘51-100 TL’ arası su faturası ödeyenler (yüzde 51,6) en yüksek oranda. Aylık ortalama ödenen su faturası ortalama yaklaşık 79,50 TL. Aslında sadece konutlarda israf önlense bu oldukça büyük bir tasarruf anlamına gelecek.

Vestel’in IFA’DA sergilediği diğer teknolojiler:


ThawTech Teknolojili Buzdolabı ThawTech teknolojisiyle, kullanıcılar dondurucuda bulunan sıcaklık kontrollü iki özel bölmeye koydukları donmuş gıdaları uzaktan kontrol ile sağlıklı bir şekilde çözdürebiliyorlar. Çözdürme işlemi bittiğinde çözülen gıdalar uygun buzdolabı ortam koşullarında saklandığından bakteri oluşumu da engellenir.

Kavanoz Vakumlama Teknolojisi

Ayrıca bu buzdolabında dünyada bir ilk olan kavanoz vakumlama teknolojisi kullanıldı. Evde yapılan yoğurt, turşu, kefir, yazlık domates püresi, salça gibi gıdaların besin değerlerini kaybetmemesi için geliştirilen vakum teknolojisi, kavanoz içerisindeki havayı alarak ömürlerini uzatıyor.

Dünyanın İlk Alexa Echo Entegreli TV’si

Amazon’un akıllı asistanı Alexa, Vestel üretimi televizyonlara entegre edildi. Evdeki tüm elektronik cihazlar ve beyaz eşyalar, Vestel TV’lere entegre edilen Alexa echo ile sesli komutla kontrol edilebiliyor, cihazlardan gelen uyarılar televizyon ekranında tüketiciye bilgilendirme mesajı olarak iletiliyor. Dünyada bir ilk olan bu teknoloji ile tüketicilerin hayatlarına yeni bir kolaylık sağlanıyor.

Yapay Zeka Destekli Vestel Smart TV

Kullanıcıların TV izleme keyfini maksimuma çıkarmak için geliştirilen yapay zeka destekli Vestel Smart TV’ler izleyicisini algılayarak kişiselleştirilmiş öneriler sunuyor, içeriğe ve izleyiciye göre ses ve görüntü ayarlarını düzenliyor.

Akıllı TV, Google Assistant ile çalışıyor

Tüketiciler artık Vestel Akıllı TV’lerini Google Assistant ve Google Nest cihazlarıyla kontrol edebiliyor. Ocak 2020’de piyasaya çıkacak olan bu ürünle Google Home’un kullanıldığı ülkelerdeki kullanıcılar Vestel Akıllı TV’lerini ve Vestel Ev Aletlerini kendi dillerinde sesli olarak kontrol edebilecek.

Elektrikli Araçlara 30 Dakikada Şarj

180 kW’ye kadar güç çıkışı, pazarda bulunan araçların büyük bir kısmını 30 dakikadan daha az bir sürede şarj edebilen Vestel DC Şarj Cihazları, pazarın hızlı şarj gereksinimlerini karşılıyor. Vestel’in 3,7 kW’den 22 kW’ye kadar mevcut yeni AC Şarj Cihazı serisi, mevcut EVC02 Serisine ek olarak satışa sunulacak.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar