Dijital pazarlamacılar için sıralama takibi • digital report

Teknoloji

Dijital pazarlamacılar için sıralama takibi

Yazı:  | 

SEO aleminin en önemli boyutlarından birisi anahtar kelimelerdir. Size arama motorlarından ziyaretçi getirecek, kitlenizi ve ziyaretçi sayınızı büyütecek, satışlarınızı ya da bilinirliğinizi artıracak olan bu çalışma, iki aşamalıdır. Fakat birçok web sitesi için ikinci adım izlenmediğinden, tüm çalışma başarısız olabilir. Bu duruma düşmemek için yapılabilecekler basit.

Arama motorlarının web sitesinin arama tümcesiyle ilgi oranını belirleyen anahtar sözcükler olmadan, içerikleriniz indekslenmez ve dolayısıyla içerikleriniz keşfedilmez. Bu sebeple hedef anahtar sözcüklerinizi metnin içerisinde geçirmeniz arama motoru görünürlüğünüzü artıracaktır.

Sonraki adım ise birçok kişi tarafından atlanıyor. Anahtar kelimelerinizi içeriğinizde kullandıktan sonra, bunun size nasıl bir sonuç getirdiğini görmek için sıralama takibi yapmalısınız. Yani, aramalarda hangi sırada çıktığınızı takip etmelisiniz. Bu sayede sadece kendi çalışmanızın verimini kontrol etmekle kalmazsınız, rakip analizi ve değerlendirmesi de yapmış olursunuz.

Yukarı tırmanmak için rakip analizi şart

Dijital pazarlama hizmeti veren SEMrush’ın Sıralama Takip (Position Tracking) aracı, bu işi pratik hâle getirirken rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri de raporlaştırarak size de bu alanda çalışma ve sıralamanızı geliştirme şansı verir.

Zaten ilk sayfada çıkıyoruz, sıralamanın ne önemi var diye geçiştirmek aklınızdan geçiyorsa, bu düşünceden uzaklaşmanızı öneririz. Smart Insights’ın verilerine göre Google’ın sonuçlarındaki ilk iki sıra, tüm organik tıklamaların yüzde 60’ını oluşturuyor.

Bu sebeple, anahtar kelimeyi içeriğe yerleştirdikten sonra arama motorlarında kelimelerin sonuçlarını takip etmeniz gerekir. SEMrush’ın aracı ise belirli bir konumda ne kadar başarılı olduğunuzu göstererek sıralandırmanızı geliştirmek için gereken adımları belirlemenizi kolaylaştırıyor. Hedeflenen kelimelerde ilk 100 sıralamayı hem organik hem de paralı çalışmalar için gösteren araç, bunu günlük olarak güncelliyor.

Diğer yandan rakiplerinizin sıralamalarını da takip ederek, kendi sonuçlarınızla birebir karşılaştırmanız da mümkün.

Yerel çalışmalarla rekabette avantaj sağlayabilirsiniz

SEMrush’ın Sıralama Takip aracı, yerel işletmeler için de farklı bir çözüm sunuyor. Belirli bölgelerde rakiplerinizin gücünü görebilir, bu konumlara özel düzenlenecek kampanyalar ya da SEO içerikleriyle öne geçebilirsiniz. Diğer özelliklerde olduğu gibi bu da hem organik hem de paralı sonuçlardaki sonuç sıralamasını takip etmenizi sağlıyor.

Anahtar kelimelerinizi takip etmek için kullanmanız gereken farklı ölçeklerin sayısı, iş yoğunluğunuzu artırmanıza sebep olabilir. Yeterli bir ölçüm yapabilmek için ayırmanız gereken zaman, genellikle içeriğin çeşitliliği ile doğru orantılıdır. Özellikle e-ticaret sitelerinde bu durum birkaç kişilik bir ekibin ancak takip edebileceği bir iş yoğunluğu yaratabilir. Bu sebeple otomatik takip sağlayan bir araç kullanmak ciddi bir vakit kazanımı anlamına gelir.

Büyük siteler için gruplama özelliği işleri kolaylaştırıyor

Takip edilecek kelime sayısı binleri bulduğunda, SEMrush’ın benzersiz gruplama özelliğinden faydalanabilirsiniz. Böylece örneğin anahtar sözcükleri marka adına göre gruplayabilirsiniz. Buradaki pratik özelliklerden birisi de bir kelimeyi birden fazla gruba ekleyebilmeniz. Her kelime, beş etiketle eşleştirilerek farklı bakış açılarına göre raporlama oluşmasını sağlayabilir.

Web aramalarının ciddi bir bölümünün mobilden yapıldığını düşünürsek, anahtar kelime takip stratejinizi de buna göre oluşturmanız şaşırtıcı olmaz. Konuma göre oran değişse de, mobilin ağırlığı farklı raporlara göre ortalama yüzde 60 olarak kabul edilebilir. Yine de anahtar sözcüklerinizin hangi cihazlardaki aramalardan geldiğini bilmek size çeşitli avantajlar sağlayabilir.

SEMrush’ın Position Tracking aracı ile istatistiklerin masaüstü, akıllı telefon ya da tablet cihazlarına göre gruplanarak alınmasını sağlar. Farklı cihazlarda sonuçların nasıl göründüğünü bilmeniz ve buna göre AdWords reklam kampanyalarınızı ayarlamak bütçe verimliliğine de katkıda bulunacaktır.

Yorumlar