Doğru SEO için ipuçları • digital report

Teknoloji

Doğru SEO için ipuçları

Yazı:  | 

SEO (Arama motoru optimizasyonu) teknikleri artık kişisel web siteleri için bile ciddi bir gereksinim hâlini aldı. Daha çok web trafiği getirmesi için hazırlanan SEO içerikleri algoritma değişiklikleri, teknik hatalar gibi sebeplerle büyüme stratejinizi ve ziyaretçi sayınızı olumsuz etkilemesin. Bunun için en temel adım site denetimi yapmak…

Site Audit (Site denetimi) araçları ile SEO ve diğer teknik problemleri gidermek mümkün. Özetle web sitenizdeki içeriklerin ziyaretçiyle ilgili olup olmadığını, paylaşılabilir olup olmadığını, SEO için uygunluğunu, backlink ve trafik alıp almadığını, hatta site hızınızı dahi bu yöntemle keşfedebilirsiniz.

SEO değerlendirmesi, aslında bir araç olmadan oldukça uzun sürebilir. Popüler bir araç olan SEMrush Site Audit ile bu süreci daha pratik şekilde tamamlayabilirsiniz.

SEO denetimini elle yaparak vakit kaybetmeyin

Site içi ve dışı bağlantıları tarayarak sayfanın sağlık durumunu tespit eden araç, eksik yerlere etiketler ekleyecek, başlık, meta tanım ve diğer HTML etiketlerini hem benzersiz hâle getirecek hem de kullanıcılar ve arama motorları için anlaşılabilir yapacaktır.

Site Audit ile web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların deneyimini de iyileştirebilirsiniz. Örneğin bu aracın bulacağı eksik görselleri yeniden yükleyerek ya da değiştirerek sayfalarınızın eksiksiz olmasını sağlayabilirsiniz. Aracın bir güzel işlevi de “image alt” özelliği ile görsellerin tanımını da yapması. Böylece arama motorlarındaki görsel aramalarından da sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz.

Önceliklendirme yapmadan işe başlamayın

Hatalı sayfalarla karşılaştığında da bunları otomatik olarak kaldıran SEMrush Site Audit, tekrarlanan (duplicate) içerik sayfalarını da bulmakta işinizi kolaylaştırıyor.

Bir web sitesinin sağlığını, yani yukarıda saydığımız değerlerini kontrol ettikten sonra işleri doğru önceliklendirmeniz de büyük önem taşır.

Site Audit aracı altındaki Genel Görünüm Raporu, en büyük problemleri ve web sitenizde en sık karşılaşılan sorunları sıralı bir şekilde karşınıza getiriyor. Özel bir soruna parmak basmak isteyenler sorunların listelendiği raporu kullanabilirken, Sayfa raporu bir giriş sayfasındaki tüm sorunları listeleyebiliyor.

Özetle SEO analizinin rapor çıktısına bakarak önce neyi düzeltmeniz gerektiğine karar vermeniz kolaylaşıyor.

SEO kontrolünü otomatik hâle getirin

Dilerseniz SEMrush’ın SEO analiz raporlarını düzenli olarak da alabiliyorsunuz. Örneğin SEO için teknik denetimi haftalık yapabilir ve bu iş için ayıracağınız vakti sitenizi geliştirmeye ayırabilirsiniz. Sitenizin taranması ve analizi tamamlandığında size bir e-posta ile bildiriyor.

Bunun yanı sıra aracın içerisindeki Genel Görünüm, Sorunlar ve Sayfa raporları bölümünden tüm detaylara erişilebiliyor. Eski raporlarla karşılaştırarak sorunun ne zaman ortaya çıktığını ya da bir sorunun aldığı yolu görmeniz de mümkün.

Dil hatalarını çözmek için ne yapmalı?

Farklı ülkelerden ziyaretçilerin olduğu uluslararası bir web siteniz varsa, hreflang hatalarını kontrol etmek sorun yaşamamanızı sağlar.

Hreflang etiketleri Google’a dil ve konum ayarlarına göre hangi sayfanın gösterileceğini belirlerler, bu sebeple en yaygın hata da ziyaretçilerin web sayfanızın farklı bir dildeki içeriğiyle karşılaşması olacaktır. Bunu bir alışveriş kanalında düşünürseniz, belki de satın alma sayfasında bir anda farklı bir dille karşılaşan ziyaretçi sepeti terk ederek potansiyel gelirinizi de etkileyebilir.

SEMrush’taki uluslararası SEO raporu özelliği, hreflang değerlerindeki sorunları, kaynak koddaki hreflang çakışmalarını, hatalı bağlantıların sebep olduğu sorunları ve eksik hreflang değeri olan sayfaları tespit edebilir.

HTTPS sayfalarını atlamayın

SEO denetimlerinde önemli unsurlardan birisi de güvenliktir. HTTPS kullanan web siteleri veri gizliliği ve güvenliğine dikkat etmek durumundadır. Bu konudaki genel bir yanılgı, bu tip sorunların sadece kurulum aşamasında çıktığı yönündedir. Oysaki  kurulumdan belirli bir süre sonra da HTTPS problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

Site denetimi özelliğindeki HTTPS raporu, SSL sertifikanızın zaman aşımı ya da alan adı sorunlarının yanı sıra, güvenli olmayan betikler, görseller, CSS öğeleri ve daha fazlasını tespit edebilir. Eksik SNI ve HSTS desteği ve zaman aşımına uğramış güvenlik protokollerini denetleyen SEMrush, site içinde güvenli olması gerekirken güvensiz sayfalara verilen bağlantıları, ilgili yönlendirme hatalarını ve parolalı sayfaların zaman aşımı durumlarını da raporlar.

Google AMP destekli mobil sayfalar için SEO denetimi

Google’ın AMP adlı mobil standardını destekleyen web sayfalarını arama sonuçlarında öne çıkardığı artık herkesçe bilinen bir gerçek. Accelerated Mobile Pages adıyla bilinen AMP sayfaları, mobil kullanıcılara sayfanın hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlıyor.

AMP için SEO denetimi ise bambaşka noktalara dikkat etmeyi gerektiriyor. SEMrush’ın site denetimi aracı, 40’tan fazla kontrolü 3 ana kategori altında toplayarak pratik bir çözüm sunuyor. İsteğe bağlı tarama ya da genel görünüm de seçenekler arasında.

Yorumlar