Qualcomm yeni işlemcisi Snapdragon 855'i tanıttı • digital report

Teknoloji

Qualcomm yeni işlemcisi Snapdragon 855’i tanıttı

Yazı:  | 

Snapdragon 855 platformuyla 5G, dördüncü nesil yapay zeka özellikleri ve önceki nesile göre grafik ve merkezî işlemcide üç kat yüksek performans sunulacak. Yeni nesil akıllı telefonlarda kullanılacak platformu destekleyen cihazlar ve çeşitli özelliklerin kısa tanıtımları da Hawaii’nin Maui adasındaki toplantıda yapıldı. Gelişmeleri Aytun Çelebi yerinde takip etti.

Akıllı telefon işlemcilerinde yüzde 45 ile en büyük pazar payına sahip Qualcomm‘un yeniliklerini tanıtacağı #SnapdragonSummit konferansı, Qualcomm Başkanı Cristiano Amon’un konuşması ile başladı.

Mobil cihaz üreticilerinin ürünlerinde kullanacağı işlemci, modem gibi birimlerle bir platform oluşturan şirketin her yıl düzenlediği konferans, önümüzdeki seneden başlayarak dünyanın çeşitli bölge ve ülkelerinde kullanıma girmesi beklenen beşinci nesil mobil iletişim standardı 5G’ye odaklandı.

Amon, konuşmasında 5G’nin 3G ve 4G’nin toplamından daha büyük bir değişim yaratacağını söyleyerek başladı. Amon, her gün kullandığımız çok sayıda hizmetin 5G ile değişeceğinin altını çizdi. Artık her alanda kullanılan teknolojinin, artık tüm sektörlerce içiçe olduğunu söyleyen Amon, 5G’nin temel bir altyapı malzemesine dönüşeceğini ve iş dünyasının her alanına sirayet edeceğinin altını çizdi.

Üretimden akıllı şehirlere, medya ve eğlenceden perakendeye, otomotivden enerjiye kullanılacak olan 5G’nin testi için konferansın düzenlendiği Hawaii’nin Maui adasına AT&T ve merkezli operatör, test amacıyla canlı bir mobil iletişim ağı da kurdu.

Amon’un gösterdiği haritaya göre, 4G’de yavaş olan dünya yayılımı 5G’de daha çok eşzamanlı olacak. Gelecek senenin ikinci yarısına kadar Avrupa, Kuzey Amerika, Çin, Japonya, Güney Kore ve Avustralya kısa mesafelerde çok yüksek bantgenişliği sunabilen Sub-6 ve mmWave teknolojilerine geçilmiş olacak. Böylece nüfus yoğun bölgelerde, kalabalık şehirler ya da stadyumlar gibi alanlar için var olan bağlantı sorunları da çözülmüş olacak.

5G’nin altyapısının öncüllerine göre daha geniş bir aralıkta hizmet vereceğini söyleyen Amon, 6 GHz altından mmWave’e kadar yeni bir aralık olduğunu lisanslı, paylaşımlı ve lisanssız aralıklar tanımlanacağını, özel ve herkese açık ağlar olacağını ve eski ağlara da hizmet verilmeye devam edileceğini, bunların da 5G’yi hazırlamayı önceki nesillere göre zorlaştırdığını vurguladı.

Şirketin 5G telefonlar için hazırladığı platformu da Başkan Yardımcısı Alex Katouzian tanıttı. Qualcomm Snapdragon 855 adlı yeni platformunun ilk farkı, 4. nesil yapay zeka sistemine sahip olması. Huawei’nin de Mate 20 ile görücüye çıkardığı Kirin 955’teki yiyecek tanıma gibi özelliği bir adım öteye götüren Qualcomm, Snapdragon 855’in önceki platform olan 845’e göre 3 kat daha yüksek merkezi ve grafik işlemci performansına eriştiğini iddia ediyor. Rakiplerin platformlarına göre ise performansın iki kat üstün olduğunu belirttikleri toplantının ilk günü bu bilgiler ışığında sona erdi.

İkinci gün sahneye çıkan OnePlus CEO’su Pete Lau, 2019’un ilk yarısında Snapdragon 855 taşıyan ilk akıllı telefonu tanıtacaklarını duyurdu. Bunun dışında Samsung’un da 5G’li bir modeli aynı dönemde çıkartması bekleniyor.

Teknik detaylara da girilen ikinci günde, cihazın içerisinde X50 değil, X24 modem bulunacağı belirtildi. Bu modem, 2 Gbps hızında LTE bağlantısı sunuyor, yani 5G desteklemiyor. Ancak yapı, platformun ikinci bir modemle eşlenebilmesini sağlıyor. Dileyen üretici, 5G destekli X50 modemi de sisteme dahil edebilir. Bunun anlamı, her Snapdragon 855 taşıyan akıllı telefon 5G desteklemeyecek. Muhtemelen OnePlus’ın cihazı bunu desteklemeyecek, çünkü ilk günkü tanıtımlarda Samsung’un 5G’li telefonunun ilk olacağı, Moto Z3’ün ise 5G’ye güncellenebileceği belirtiliyordu.

Toplantı sürüyor. Detaylar açıklandıkça yazımızı güncelleyeceğiz.

 

 

Yorumlar