Netflix'ten Türkiye müjdesi • digital report

Teknoloji

Netflix’ten Türkiye müjdesi

Yazı:  | 

Türkiye’de Ocak ayından bu yana yayında olan şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Reed Hastings, düzenlenen lansman toplantısında Türkçe içerik ve işbirliği müjdesi verdi.

Önceki gün orijinal (kendi ürettiği) içerik oranını birkaç yıl içerisinde yüzde 50’ye çıkaracağını duyuran Netflix’in, bugün Türkiye’de düzenlediği basın toplantısında ev sahibi, şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Reed Hastings’ti.

Geçen yılki 450 saatlik orijinal içeriğini bu yıl 31 dizi filmle 600 saate çıkaracak olan şirket, 2017’de 6 milyar doları içerik üretimine yatıracak. 1997 yılında kurulduğunda, eve posta ile DVD gönderme modelini hayata geçiren şirket, 2007 yılından bu yana streaming (internet üzerinden izlenebilen) yayın yapıyor.

Türkiye’de de telif anlaşmalarını yaparak, bu yılın ocak ayından bu yana kullanıma giren hizmet, Hastings’in gelişiyle ülkemizde ufak değişiklikler yaşayacak.

Türkçe altyazılı ve dublajlı içerik oranı yüzde 80
Öncelikle içeriklerin yüzde 80’inde Türkçe altyazı ve dublaj bulunacağını söyleyen Hastings, aşağıdaki gibi Türkçe imla (ı yerine i yazılması gibi) hatalarının da en kısa sürede düzeltileceğini belirtti.

15,99 TL’den başlayan fiyatlar 
Türkçe arayüze geçen Netflix, fiyatlandırmayı da Türk Lirası olarak yapacak. SD görüntü sunan ve aynı anda tek cihazdan izlenebilen paket aylık 15,99 TL, HD çözünürlükteki ve 2 cihaz destekleyen paket 27,99 TL, Ultra HD (4K) destekleyen ve 4 cihazdan izlenebilen paket ise 39,99 TL fiyatla kullanılabiliyor.

Netflix’ten Vodafone ve Vestel ile işbirliği
Toplantıda Vodafone Türkiye CMO’su Ender Buruk da sahneye çıkarak, firmanın çeşitli ülkelerdeki Netflix işbirliğinin Türkiye’de de olacağını belirtti. Detayları 1 Ekim’de açıklanacak olan işbirliği, fiilen ekim sonunda başlayacak.

Vodafone ve Netflix’in yurt dışındaki işbirlikleri yüksek bant genişliğine sahip internet paketleri alanlara ücretsiz Netflix üyeliği sunuyor. Bu konuda akla gelen bir detay ise, bazı operatörlerin kendi TV hizmetlerinde yaptığı gibi, mobil internet kotasının bu hizmetle azalıp azalmayacağı; bu konuda kesin bir bilgimiz yok, ancak yurt dışındaki Vodafone – Netflix işbirliğinde böyle bir hizmet verilmiyor. Vodafone’un yurt dışında olduğu gibi, Red paketleri ile Netflix paketleri sunacağını tahmin ediyoruz.

Netflix, Türkiye’de Vestel ile de bir işbirliği yapacağını açıkladı. Bu, muhtemelen Vestel TV’ler içerisinde Netflix uygulaması yer alacağı anlamına geliyor, ancak Philips TV’lerdeki gibi bir Netflix tuşu olup olmayacağını da belli değil.

“Türkiye’de yapım üretebiliriz”
Hastings, Netflix’e özel Türkçe içerik üretmek konusunda yerli yapım şirketleriyle ortaklık kurulabileceği konusunda da olumlu sinyal verdi. Bunun yanında, 20’den fazla yerli dizinin Türkiye’nin yanı sıra, Netflix’in diğer ülkelerdeki  kataloğunda yer alacağını da müjdeledi. Hastings, Netflix’in Türk yapımlarının en büyük ihraççısı olacağını söylemesi, Türkiye’deki sinema ve dizi sektörü açısından heyecan verici.

Yorumlar

80'lerde bir çocukken, Commodore, Atari ve Amiga sayesinde teknolojiye merak duymaya başladı. Bu merak, 15 yıldan uzun süredir yazılara dönüşerek sürüyor, büyüyor.