Microsoft Edge Yeni Logosuna Kavuşuyor • digital report

Marka

Microsoft Edge Yeni Logosuna Kavuşuyor

Yazı:  | 

Microsoft, Edge tarayıcısına tepeden tırnağa bakım yapıyor. Şirket, dalga gibi dönerek hâlâ “e” şeklinde görünen, derinlik algılı ve üç boyutlu, “akıcı tasarım” (fluent design) prensiplerine uyumlu yeni bir logo tanıttı.

Tarayıcının yeni özelliklerinin, şirketin bugün başlayacak olan geliştirici odaklı Ignite konferansında tanıtılması bekleniyor.

Microsoft güncellemeyle, Google Chrome’un hâkim olduğu masaüstü tarayıcı segmentinde pastadan pay istiyor. Ne ilginç ki, güncellenmiş bir tema ve genel görünümle eski Internet Explorer algısı yıkılmaya çalışılsa da, yeni logo yine de hafiften eski Internet Explorer logosunu andırıyor.

Edge zaten lansmanından bu yana büyük güncellemeler aldı. Kendi motorunu kullanan yazılım, mobil platformlarda daha çok söz sahibi olabilmek için, Chrome, Opera ve Vivaldi gibi tarayıcıların kullandığı açık kaynaklı Chromium motoruna geçti.

Chromium güncellemesi tepki çekti

Tabii bu değişiklik eleştiriden payını aldı. Daha özgür bir platform sunan rakip firma Mozilla, Microsoft’un bu değişikliğinin Google’ın internet üzerindeki tekelini güçlendirmeye yaradığını belirtti.

İstatistiklerle

Statcounter’a göre, Google Chrome, internet tarayıcı pazar payının %68,91’ine sahip. Firefox %9,25, Apple Safari %8,68 ve onu %4,51 ile izleyen Edge var. Bir geriden ise %4,45 ile adını dahi unuttuğumuz Internet Explorer takip ediyor. Opera’dan başarılı olması bir mucize.

 

Yorumlar