Geleceğin bankası sadece internette olacak • digital report

Fintech

Geleceğin bankası sadece internette olacak

Yazı:  | 

Güney Kore, sadece web’den erişilen ve şubesi, merkezi olmayan bankaların önünü açıyor.

Ülkenin yatırım şirketleriden Kore Investment Holdings ve ikinci büyük web portalı ve sohbet yazılımı KakaoTalk’un operatörü olan Daum Kakao, bugün yaptıkları açıklamayla bir konsorsiyum oluşturduklarını duyurdu.

Korea Investment yüzde 50 pay, Daum Kakao yüzde 10 paya sahip olacak. Kalan hisseler ise ülkenin dört ticari kuruluşundan alınan borçlarla tamamlanacak.

Güney Kore hükümeti sene sonuna kadar, sadece internetten hizmet veren iki bankaya izin vermeyi düşünüyor. Bunun yavaşlayan ekonomi ve bugüne kadar en düşük orana inen faizler arasında kâr marjı düşen sektörde rekabeti artırmasını hedefliyor.

Ülkedeki bankacılık kanunları, batık kredilerin önüne geçmek için finansal hizmet vermeyen şirketlerin bankaların yüzde 4’ünden fazlasına sahip olmasını engelliyor. Ancak hükümetin yeni planı bilişim teknolojisi şirketlerinin, sadece internetten hizmet veren bankalarda yüzde 50’ye kadar hisse sahibi olmasını sağlamak.

Samsung ve Hyundai gibi endüstri devlerinin bu sektöre el atması ise finansal düzenleyicileri endişelendiriyor.

Yorumlar

80'lerde bir çocukken, Commodore, Atari ve Amiga sayesinde teknolojiye merak duymaya başladı. Bu merak, 15 yıldan uzun süredir yazılara dönüşerek sürüyor, büyüyor.