Kadın girişimcilere büyük destek! • digital report

E-ticaret

Kadın girişimcilere büyük destek!

Yazı:  | 

İyi İşler Dükkan:  Boyner Grup ve KAGİDER ortak çalışmasıyla hayata geçirildi. Proje perakende alanında kadın girişicimleri desteklemeyi amaçlıyor. İyi İşler Dükkan’da tekstil, hazır giyim, ayakkabı, çanta, aksesuar, ev ve mutfak tekstili ürünleri olacak. İyi İşler projesine katılan 24 Kadın işetmeci ürünlerini müşterilerin beğenisine sunacak. Morhipo aylık 40 milyondan fazla misafiri e-ticaret platformunda ağırlıyor.

Kadın girişimcilerin rekabet gücü ve pazara erişimine destek

İlk olarak 2015 yılında Boyner Grup ve Dünya Bankası-Uluslararası Finans Kurumu işbirliğiyle Boyner Grup markalarına üretim yapan kadın işletme sahipleri için tasarlanan “İyi İşler”, 2018’de Boyner Grup – KAGİDER işbirliği ve Bank Of America-Merril Lynch’in desteğiyle tekstil, hazır giyim, ayakkabı, çanta, aksesuar, ev ve mutfak tekstili, çocuk ve bebek ürünleri gibi perakende sektörünün farklı alanlarında faaliyet gösteren kadın işletmelerini dahil ederek büyüdü. Dünya çapında pek çok ödüle layık görülen “İyi İşler” programında bugüne kadar 72 işletme sahibi kadın girişimci bireysel ve kurumsal kapasite geliştirme eğitimlerini başarıyla tamamlayarak “İyi İşler” sertifikalarını aldı.

“İyi İşler” dünyaya örnek gösterildi

“İyi İşler” geçtiğimiz yıllarda Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası tarafından da iyi uygulama örneği olarak seçildi. İlk döneme katılan işetmelerin gelişimini kapsamlı olarak ortaya koyan rapor ve programın analizi Birleşmiş Milletler’de kadın girişimciliğini destekleme alanında örnek vaka oldu. Ayrıca Dünya Bankası’nın küresel “SheWorks” raporuna da girerek tüm dünyaya iyi örnek olarak sunuldu.

“İyi İşler: Kadın Girişimcileri Güçlendirme Programı” kadın girişimcilere verdiği destekle işletmelerini büyütmelerini sağlıyor; Türkiye’de kadın girişimci oranını artırmayı, mevcut kadın girişimcileri güçlendirmeyi ve kadınların hem finansmana hem de pazara erişimlerinde destek sağlamayı amaçlıyor.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem, “Yeni dönem hedeflerimiz arasında kadın girişimcilerin dijitalleşme, bilim ve teknolojide güçlenmesi için Anadolu’nun her yerinde daha fazla kadın girişimciye ulaşmak yer alıyor.  Bu kapsamda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kamu ve özel sektörde satın alma süreçlerine daha fazla kadın tedarikçiyi dahil etmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kadın girişimcilerin dış ticarete açılmalarını sağlamak için projeler üreteceğiz. Bu hedeflerimiz doğrultusunda 2018 yılından bu yana Boyner Grup’la İyi İşler projesi kapsamında yaptığımız işbirliği bizim için çok değerli. İyi İşler, sadece programa katılan kadın girişimcilere değil, onların aracılığıyla kendi işletmelerinde istihdam edilen 1000’e yakın kadına da dolaylı olarak destek sağlayacağı için kadınlar güçlendikçe ekonomimiz de güçlenecek. Bu proje bu nedenle çok önemli ve çok inanıyoruz” dedi.

Morhipo.com Genel Müdürü Şule Kuban, “İyi İşler Dükkan ile üreten kadın işletme sahiplerinin pazara erişim ve rekabet gücüne destek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Morhipo.com’un ürün zenginliğine ve her ay sitemizde ağırladığımız 40 milyon müşterimize büyük değer katacağına inanıyorum. Birikimimizi ve online kanalda yaptığımız teknoloji ve lojistik yatırımları tüm girişimcilerle ama özellikle de “Koşulsuz Müşteri Mutluluğu” anlayışımızla uyumlu “İyi İşler” ve “İyi Markalar” üreten kadın girişimcilerle paylaşacağız. Bundan sonra daha çok kadın girişimciyi Morhipo.com’da ağırlayacağımızı umuyorum” dedi.

 

Yorumlar