Yalan haberi yakalayan arama motoru yaptılar • digital report

Teknoloji

Yalan haberi yakalayan arama motoru yaptılar

Yazı:  | 

Indiana Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yalan ya da doğrulanmamış haberlerin sosyal medyada nasıl yayıldığını gösteren bir arama motoru geliştirdiler.

Hoaxy adını taşıyan yazılım, ABD’deki seçim öncesi süreçte sayısı ciddi şekilde artan yalan haberlerle mücadele etmek için hazırlanmış. Hoaxy’yi hazırlayan Center for Complex Networks and Systems Research’ün direktörü Filippo Menczer’e göre, sosyal medya, yalan haber ve propagandaya yeni bir bileşen ekliyor.

Hoaxy, bir haberin gerçek olup olmadığını belirlemiyor; bunun yerine, internetteki yayılımını gösteriyor ve ilgili gerçeklerin kontrolünü kolaylaştırıyor.

Hoaxy’ye sorduk: Trump, Meksika ile ABD sınırına duvar yapmak istiyor mu?

Hoaxy, kasıtlı olarak asparagas, yalan ve komplo teorisi haberleri yapan siteleri inceliyor. Ayrıca, kullanıcıların haberleri ne sıklıkla paylaştığını görmek için Twitter ve Facebook’daki paylaşımları da izliyor.

Kısa bir süre önce, Facebook ve Twitter’ın da aralarında bulunduğu sosyal medya şirketleri, yalan haberleri otomatik kaldıracak bir sistem kurmak üzere kolları sıvadılar. Hoaxy de bu ihtiyacı gören araştırmacıların ürünü bir arama motoru ve ücretsiz hizmet veriyor.

Hoaxy yanıtladı: İddialar mavi, doğrulanmış bilgiler sarı

Hoaxy’ye buradan ulaşılabilirsiniz. Bir haberin sahte olduğundan şüphelendiğinizde, nasıl viral hâle geldiğini görmek için kullanabilirsiniz.

Yorumlar