Microsoft: Son Windows’u çıkartıyoruz • digital report

Teknoloji

Microsoft: Son Windows’u çıkartıyoruz

Yazı:  | 

Dünyadaki bilgisayarların yüzde 90’ından fazlasında kurulu olan Windows’un piyasaya çıkan son sürümü Windows 10 olacak.

Microsoft’un geliştirici misyoneri Jerry Nixon, “Şu anda Windows 10’u piyasaya çıkartmaya hazırlanıyoruz ve bu son sürüm olacağından hepimiz Windows 10 üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Microsoft, Apple benzeri bir yaklaşıma geçerek, her birkaç yılda bir yeni işletim sistemi sürümü çıkartmayı bırakacak. Artık yazılım güncellemeleri ile Windows 10 güncellenecek.

Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 kullanıcıları için ücretsiz güncellemeyle yüklenebilecek olan Windows 10, lisanssız sistemlere de ücretsiz sunulacak. Windows kullanımını artıracak bu hamle sonrasında, firmanın CEO’su Satya Nadella’ya göre, Microsoft bulut ve mobil öncelikli bir yaklaşım izleyecek.

Microsoft’un Office için de aynı yaklaşımı uygulayacağı da konuşuluyor. Hangi işletim sistemi ya da cihazı kullanırsanız kullanın, Office deneyimi de güncel kalacak. Office 365 kullanıcıları bulut tabanlı ortak çalışma özellikleri sunan Office 2016’ya, piyasaya çıktığı zaman erişebilecek.

Bu Temmuz sonu Windows 10 piyasaya çıktıktan sonra, Microsoft’un ilk güncelleme olan Redstone üzerinde çalışmaya başlayacağı iddia ediliyor.

Redstone’un 2016 yılında indirilebilir olması ve Windows 10’u HoloLens gibi birçok yeni cihazda kullanabilmeyi sağlaması bekleniyor.

Yorumlar

80'lerde bir çocukken, Commodore, Atari ve Amiga sayesinde teknolojiye merak duymaya başladı. Bu merak, 15 yıldan uzun süredir yazılara dönüşerek sürüyor, büyüyor.