Samsung 14 milyar dolara kendi vadisini oluşturacak • digital report

Teknoloji

Samsung 14 milyar dolara kendi vadisini oluşturacak

Yazı:  | 

Konumunu güçlendirmek ve kârlılığını artırmak isteyen Samsung, dev bir tesisle yarıiletken üretiminin daha büyük bölümünü gerçekleştirmek istiyor.

Firmanın en büyük iki yarıiletken fabrikasının toplamı büyüklüğündeki (halı saha cinsinden 400 adet), 2017 yılında üretime başlayacak.

14,3 milyar dolara mâl olacak tesisin neden akıllı bir yatırım olduğunu anlamak için analist Mark Newman’ın geçen ay Financial Times’a yaptığı açıklamaya bakmamız yeterli. Newman, Samsung’un son yaptığı mâli çeyrek açıklamalarına bakıyor ve diyor ki; Akıllı telefon satışları yıldan yıla yüzde 20 azalırken, yarıiletken bölümünün operasyonel kârlılığı yüzde 50 arttı.

Samsung, hacim açısından dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi ve yarıiletken işi ise Intel’in ardından dünyada ikinci sırada bulunuyor. Apple, en kârlı akıllı telefon üreticisi olmayı sürdürse de, işlemcileri için Samsung’un kapısını çalıyor. Bu da, Koreli üreticinin elini güçlendiriyor.

Yorumlar

80'lerde bir çocukken, Commodore, Atari ve Amiga sayesinde teknolojiye merak duymaya başladı. Bu merak, 15 yıldan uzun süredir yazılara dönüşerek sürüyor, büyüyor.