DJI’dan 100 km sınırını aşan drone: Inspire 2 • digital report

Teknoloji

DJI’dan 100 km sınırını aşan drone: Inspire 2

Yazı:  | 

Drone üreticisinin yeni modeli, iki kamera, dört rotor ve 108 km/sa hızıyla, özellikle profesyonel filmcileri hedefliyor.

İlk modeli iki yıldır popülerliğini kaybetmese de, taşıdığı teknolojinin eski olduğu belirginleşmeye başlamıştı.

Inspire 2 de görünüm olarak ilk modeli andırıyor, fakat magnezyum alüminyum alaşımlı gövdesi sağlamlığı artırırken, ağırlığı azaltıyor.

Engel önleyici sistemi artık iki algılayıcı kullanan drone, çift pil ile geliyor. Bu da, 27 dakikaya kadar uçuş süresi sağlarken, pillerden birisi ile ilgili bir sorun olursa, cihazın havada kalabilmesini sağlıyor.

DJi Inspire 2

İki pilli sistem ayrıca kendini ısıtıyor, böylece -20 dereceye kadar çalışabiliyor. İsteğe bağlı alınabilen yüksek irtifa pervaneleri ise deniz seviyesinden 5 km yükseğe ulaşabilme imkânı veriyor.

Zenmuse X4S ve X5S kamera kullanılan drone, değiştirilebilir ağız sayesinde farklı kameralarla da çalışabiliyor. X4S modeli f/2,8 24 mm’lik lens kullanan, mekanik deklanşörlü, 20 MP’lik bir model. X5S ise değiştirilebilir lensli, 20 MP’lik Micro Four Thirds algılayıcılı bir kamera.

Inspire 2 ile gelen bir yenilik de, uçuş ve kameranın iki farklı kişi tarafından yönetilebilmesi. Cihazdaki ikinci kamera pilotun uçuş için kullanımına adanabiliyor, böylece diğer kamera farklı bir çekimde kullanılabiliyor.

Adobe CinemaDNG biçiminde raw çekimlerde 5,2K çözünürlükte kayıt yapan cihaz, ayrıca, Apple ProRes 422 HQ (5,2K ve 4K) ve ProRes 4444 XQ (4K), H.264, H.265 gibi biçimleri destekliyor.

DJi Inspire 2

H.264 ve H.265 codec’leriyle 100 Mbps bit oranına kadar 4K çözünürlükte video kayıt edebilen cihaz, 108 km/sa azamî hıza erişebiliyor.

Ocakta satışa çıkacak DJI Inspire 2, yurt dışında 3.000 dolar fiyat etiketine sahip olacak. Xenmuse X5S kamera, CinemaDNG ve Apple ProRes lisanslarıyla ise 6.200 dolara satılacak.

Yorumlar