IBM ve Google veri merkezine açıklık getiriyor • digital report

Teknoloji

IBM ve Google veri merkezine açıklık getiriyor

Yazı:  | 

İki teknoloji devinin başını çektiği konsorsiyum, OpenCAPI adlı yeni standart ile yüksek bant genişliği ve düşük gecikmeli veri hızları sağlayacak. Konsorsiyumun açık kaynaktan uzak duran Intel’e karşı da elini güçlendirmesi bekleniyor.

IBM ve Google’ın yanı sıra, AMD, Dell EMC, HP Enterprise, Mellanox, Micron Technology, NVIDIA ve Xilinx’in de üyesi olduğu OpenCAPI konsorsiyumu, veri merkezi performansını on kata kadar artırmayı hedefliyorlar.

Sunucular 2017’nin ikinci yarısında hazır

Open Coherent Accelerator Processor Interface (OpenCAPI), sistem tasarım özelliklerini belirleyerek, kurumsal ve bulut veri merkezlerinde büyük veri, makine öğrenimi, analiz ve gelişmekte olan yeni teknolojilerin daha hızlı çalışmasını sağlayacak.

Konsorsiyum, bu yıl bitmeden önce OpenCAPI standardını tamamlamayı hedefliyor. Sunucu ve ilgili ürünler ise 2017’nin ikinci yarısında piyasaya çıkacak.

Intel, açık kaynağa karşı tek başına

Veri merkezi konusundaki iddialı isimlerden olan Intel ise bu konsorsiyumda yer almayı kabul etmediği gibi, daha önce de CCIX ve Gen-Z gibi açık standart teknoloji gruplarına katılmayı reddetmişti. Bu çalışmanın, konsorsiyumdaki şirketlerin rekabette Intel’e karşı ellerini güçlendirmesi de bekleniyor.

Yorumlar