Avrupa dijitalde ABD’ye karşı birleşiyor • digital report

Teknoloji

Avrupa dijitalde ABD’ye karşı birleşiyor

Yazı:  | 

Avrupa Komisyonu’nun “tek dijital Pazar” yaklaşımı, kargolarda sınırları kaldırırken, vergileri ve medya kurallarını basitleştirecek.

Avrupa Birliği’nin tek pazar olma anlayışını dijitale taşıması hedeflenen bu yaklaşımın ekonomiye katkıda bulunacak. Şu anda coğrafi olarak kısıtlanan Netflix, BBC iPlayer, Sky Go gibi hizmetler, böylece tek bir ülkede erişime açıkmış gibi tüm ülkelerde kullanılabilecek. Komisyon, AB vatandaşlarının “hangi AB ülkesinde olurlarsa olsunlar, aynı çevrimiçi içerik ve hizmetlerden faydalanabileceklerini” belirtiyor.

Roaming bitiyor
Kargo taşımacılığı da daha uygun fiyatlı olacak, böylece AB dışından alışveriş daha cazip hâle gelecek. Günümüzde uygulanan yurt dışında mobil veri kullanımı (roaming) de ortadan kalkacak.

Hedef Facebook ve Google ile rekabet
Avrupa Komisyonu, bu planın 340 milyar euro’ya kadar büyüme sağlamasını bekliyor. Komisyon, AB sınırları içinde sadece yüzde 7 oranında küçük işletme bulunduğunu ve seçimlerin artmasının tüketicilere faydalı olacağını düşünüyor. Tek dijital pazar yaklaşımı, Avrupa’nın kendi ürettiği teknoloji girişimlerinin de ABD’li Facebook, Google gibi internet devlerine karşı rekabet şansını artıracağını da tahmin ediyor.

Yorumlar

80'lerde bir çocukken, Commodore, Atari ve Amiga sayesinde teknolojiye merak duymaya başladı. Bu merak, 15 yıldan uzun süredir yazılara dönüşerek sürüyor, büyüyor.