Avnet, teknoloji servisleri bölümünü Tech Data’ya sattı • digital report

Teknoloji

Avnet, teknoloji servisleri bölümünü Tech Data’ya sattı

Yazı:  | 

Ülkemizde de önemli teknoloji servis sağlayıcılarından olan ABD merkezli Avnet’in teknoloji servisleri bölümü, 2,6 milyar dolara Tech Data tarafından satın alındı.

Nakit olarak 2,4 milyar dolar ve 200 milyon dolara yaklaşık hisse karşılığında gerçekleşecek satışın 2017’nin ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.

Bireysel ve kurumsal portföyleri birleştirip Asya’ya açılacak
Avnet hisse başına 3,75 dolar ile 4,75 dolar arasında bir kazanç elde etmeyi hedefliyor. Bir diğer ABD merkezli teknoloji şirketi olan Tech Data, bu satın almayla Asya’ya açılmayı hedefliyor.

Sonrasında ise veri merkezi ve bulut üzerine yeni ürünler hazırlamayı hedefliyor.

Tech Data, Apple, Microsoft gibi şirketlerin distribütörlüğünü yaparken, Avnet’in portfolyosunda ağırlıklı olarak kurumsal ürünler bulunuyor.

Tech Data hisseleri rekor artış yaşadı
Açıklama sonrasında Tech Data’nın hisseleri yaklaşık yüzde 22 artışla 1999’dan bu yana en yüksek seviye olan 88,50 dolara yükselirken, Avnet hisseleri de yaklaşık yüzde 7 yükselerek 42,82 dolara çıktı.

Veri merkezinde dört devden birisi oluyor
Konsolidasyonların teknoloji distribütörlerini zorladığı bir dönemde, böyle birleşmeler geleceğe ulaşabilmek adına önem taşıyor. Dell’in 67 milyar dolarlık EMC, VMware vb. satın almaları, doğru yönetildiğinde nasıl kârlılığı artırıyorsa, bu birleşmenin de benzer bir gücü olabilir.

Tech Data’nın rakiplerinden Ingram Micro da Çin merkezli havacılık ve deniz taşımacılığı devi HNA Group tarafından 6 milyar dolara satın alındı. Uzmanlar, satın almanın Tech Data’yı dünyanın dört büyük veri merkezi çözüm sağlayıcısından birisi yapacağı görüşündeler.

Avnet Türkiye’de ne gibi değişiklikler olacağı konusunda, şirketten yanıt bekliyoruz.

Yorumlar

80'lerde bir çocukken, Commodore, Atari ve Amiga sayesinde teknolojiye merak duymaya başladı. Bu merak, 15 yıldan uzun süredir yazılara dönüşerek sürüyor, büyüyor.