PayPal gerçekten neden kapandı? • digital report

Teknoloji

PayPal gerçekten neden kapandı?

Yazı:  | 

BDDK neden lisans yenilemedi, Nakit Kart’ın kapanması sinyal miydi, Troy’la alakası var mı gibi soruları kaynaklarımıza sorduk.

PayPal web sitesindeki açıklama

PayPal, dün (30 Mayıs 2016) web sitesinden yaptığı açıklamayla, yetkili kuruluş BDDK’nın lisans taleplerini reddetmesiyle Türkiye’deki faaliyetlerini sonlandırdıklarını duyurdu. Bugün de kayıtlı olduğum e-posta hesabına aşağıdaki açıklama geldi.

PayPal e-postadaki açıklama

Olay daha dün oldu ama bir gecede konuyu BKM’nin Troy ödeme sistemine, Nakit Kart’ın kapanmasına kadar ilişkilendiren komplo teorileri interneti doldurdu. Hatta bir Twitter hesabı da olayı aşağıdaki şekilde Troy’a bağladı.

Troy troll

Diğer yandan Change.org’daki bir kampanyanın yüz bini aşan kullanıcısı ve binlerce işyerinin kullandığı PayPal için kapanmasın çağrısı şimdiden 2 bin destekçiyi geçti.

Bir diğer ilgi çekici kampanya ise Ekşi Sözlük’ten geldi. PayPal hesabında kalanları LÖSEV’e bağışlama ile ilgili başlığı buradan okuyabilirsiniz.

Konuyla PayPal global iletişim ekibi ilgileniyor. Onlara ve BDDK’ya sorularımızı gönderdik. Yanıtları, bize ulaştığında zaman geçirmeden yayınlayacağız. PayPal sözcüleri, konuyla ilgili Türkiye merkezli herhangi bir yayına konuşmadılar, ancak yabancı bir teknoloji yayını olan TechCrunch’a sunucularla ilgili kısmı doğruladılar.

Biz de ödeme ve hukuk alanında çalışan kaynaklarımızla ihtimalleri konuştuk. Umarım aklınızdaki sorular yanıt bulur.

PayPal’ın faaliyetleri neden durduruldu? PayPal, BDDK ile bir kumar oynadı ve lisans verilmedi. Sebebi finansal verilerini Türkiye’de tutmaması.

Verilerin ülke içinde tutulma zorunluluğu başka ülkelerde var mı? Var. Örneğin Avrupa Birliği üyesi ülkelerde.

PayPal Türkiye, bu durumun yaşanmaması için ne yapması gerektiğini biliyor muydu? Evet.

Ne zamandır biliyordu? 27 Haziran 2014’te Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşlarının Bilgi Sistemlerinin Yönetimi ve Denetimine İlişkin Tebliğ Resmî Gazete’de yayımlandığından beri.

Gerekenleri yaptı mı? Hayır.

PayPal yolun sonunu görüyor muydu? Görüyordu, zira ödeme sektöründekiler en az 2 aydır PayPal’in faaliyetlerinin durdurulacağını bildiklerini söylüyorlar.

PayPal böyle yapmayabilir miydi? Evet, Türkiye zaten çok kârlı değil deyip çıkabilirdi, yapmadı.

Yapsa ne olurdu? İtibar kaybetmezdi.

Türkiye’de yeniden lisans alabilir mi? Elbette.

Ne gerekiyor? Sunucularını (finansal kayıtları tutan birincil ve ikincil sunucular) Türkiye’ye taşıması.

Neden? BDDK, ödeme şirketlerinin verilerinin Türkiye’de tutulmasını istiyor. Muhasebenin de hukuki işlerin de buradan yapılmasını istiyor. PayPal muhasebe ve sözleşme kayıtlarını farklı ülkelerde tutuyor.

Türkiye ofisinde kim var? Sadece satış pazarlama ve ürün yönetimi. Ama BDDK bu tebliği yapınca, burada bir muhasebe kurup eleman alımı yaptılar.

Bugün yeniden lisans almaya kalksalar, ne kadar zaman alır? En az 1 sene.

Neden bu kadar uzun? Çünkü devasa uluslararası şirketlerin sunucu taşıma gibi ciddi işleri gerçekleştirmeleri o kadar kısa sürmüyor ve bu kararlar da çok hızlı alınamıyor.

Konunun Troy ile alakası ne? Yok. Paypal bir ödeme işlemcisi. Troy bambaşka bir sistem. Bildiğimiz plastik kartlar için, Visa ve Mastercard’dan farksız, her işlem için komisyonun daha düşük olduğu ve ödemenin de Türkiye’de, BKM’de kaldığı bir sistem.

Kısa süre önce PayPal’in Nakit Kart hizmeti kapatıldı? Bu ne anlama geliyor, bir işaret miydi? Hayır, iki alakasız konu. Bu konu daha çok ortaklık kurdukları banka TEB’den kaynaklanıyor. Ancak daha fazla detay veremem.

Bu durumun devlete faydası var mı? Var. Vergi kaçakçılığı azalacak.

Nasıl yani? İnternetten kayıt dışı satış yapanlar, makbuzsuz serbest çalışıp vergi ödemeyenler PayPal kullanıyordu.

Başka kayıt dışı yollar bulamazlar mı? Bulabilirler ama PayPal en pratik yoldu. Şimdi daha dolambaçlı yöntemler izlemeleri gerekiyor ve bazı şirketler ya da kişiler ödemeleri bu şekilde yapmayacağı için kaçak en kötü ihtimalle azaltılmış olacak.

PayPal’ı başka kimler kullanıyor, kimler zarar görecek? Yukarıdakilere ek olarak en çok yurt dışından alışveriş yapanlar ciddi zarar görecek. Bazı web siteleri Türkiye’den alınan kredi kartlarını riskli görmeyi sürdürüyor ve buradan yapılan ödemeleri kabul etmiyorlar. Bu durumda da PayPal genelde tek çözümdü. Alışveriş yapacağı siteyi riskli bulanlar da PayPal’a güveniyordu. Ayrıca banka ve para aktarım kuruluşlarından daha düşük komisyonla işlem yaptığı için farklı ülkelere para göndermek için tercih ediliyordu. Para göndermek için kullananlar da zarar görecek. Bazı oyunların kullandığı sanal paralara da PayPal üzerinden yükleme yapılabiliyordu.

Yorumlar

80'lerde bir çocukken, Commodore, Atari ve Amiga sayesinde teknolojiye merak duymaya başladı. Bu merak, 15 yıldan uzun süredir yazılara dönüşerek sürüyor, büyüyor.