Vodafone da 4,5G'de Gigabit hareketine katıldı • digital report

Teknoloji

Vodafone da 4,5G’de Gigabit hareketine katıldı

Yazı:  | 

Yeni nesil iletişim teknolojisi 4,5G’ye 1 nisanda geçilmesi öncesi basın toplantısı düzenleyen Vodafone da müşterilerine 1 Gbit/sn hızına kadar erişim müjdesini verdi.

Maslak’taki merkezde düzenlenen basın toplantısında, Tuzla’daki Şebeke Operasyon Merkezi’ne bağlantı testi de gerçekleştirildi. Türkiye’de ilk kez 8 farklı haberleşme bandını birleştiren şirket, testte 1,5 Gbit/sn hızına ulaştı.

Toplantıda konuşan Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, 800 MHz bandının yanı sıra, 900 MHz bandında da 2010 yılından bu yana SingleRAN teknolojisi kullandıklarını ve bu teknolojiye 6 yılda 2 milyar TL yatırım yaptıklarını belirtti.

Vodafone’un noter huzurunda yaptığı testte Wi-Fi ve 4,5G birleştirilerek 1168 Mbps hıza erişildi.

Vodafone’un noter huzurunda yaptığı testte Wi-Fi ve 4,5G birleştirilerek 1168 Mbps hıza erişildi.

Huawei’ye ait bir radyo erişim ağı (RAN) teknolojisi olan SingleRAN, telekomünikasyon operatörlerinin tek bir ağ üzerinde çoklu mobil iletişim standardını ve kablosuz telefon hizmetlerini desteklemesini sağlıyor.

Vodafone’da kullanımda olan 4G ve üstü teknolojilere sahip cihaz sayısının son bir yıl içinde yüzde 188 arttığını belirten Öğüt, abonelerinin yüzde 90’a yakınının hâlihazırda 4,5G uyumlu SIM karta sahip olduğunu da ekledi.

Yorumlar

80'lerde bir çocukken, Commodore, Atari ve Amiga sayesinde teknolojiye merak duymaya başladı. Bu merak, 15 yıldan uzun süredir yazılara dönüşerek sürüyor, büyüyor.