Batman Arkham Knight'ı PC'de adam etmenin yolları • digital report

Teknoloji

Batman Arkham Knight’ı PC’de adam etmenin yolları

Yazı:  | 

Malûm, geçtiğimiz günlerde performans, hatalar ve genel optimizasyon eksikliği nedeniyle Warner Bros tarafında koca bir facia yaşandı; oyun raflardan ve dijital mağazalardan çekildi.

Dün gece itibarıyla da 67 MB’lık, uçaktaki el freni, kavuran sıcaktaki vantilatör ya da gençlere şeker vermeyen papaz kadar faydalı bir yama yayımlandı.

Konsol sürümünde olan, PC’de olmayan yağmur dokuları ve ambient occlusion (temas eden bölgelerin kararması) efekti eklendi; performans hâlâ içler acısı.

Ben de Warn a Brother (bir kardeşini uyar) diyerek bir rehber hazırladım. Gel de bir bak:

 

A) Can sıkan mevzular

1. Oyun açılınca gösterilen stüdyo, ekran kartı propagandalarını atlamak için Steam’de oyuna sağ tıklayıp özelliklerine girdikten sonra “başlangıç ayarı yap” bölümüne ‘-nologo’  (tırnaklar yok, tire var) yazabilirsin.

2. Oyunun içinde Eşyönsüz Süzme (Anisotrophic Filtering) ayarı yok. Steam kurulum klasörü, Steamapps, Common’a gidip, oyun klasörüne girebilir ve BMgameConfig klasöründeki ‘BMSystemSettings.ini’ dosyasını düzenleyebilirsin. Değiştirmen gereken ayar ise:  ‘MaxAnisotropy=’ bunun karşısına 16 yazmanı öneririm. Performansa etki etmez ve dokuları daha ne gösterir.

3. Hareket bulanıklığı gözünü mü yoruyor. Öyleyse aynı dosyada MotionBlur, Motionblurskinning, Motionblurpause bölümlerini True yerine ‘False’a çevirmelisin. Sonra da ‘MobilePostProcessBlurAmount ‘ karşılığını ‘0.0’ yapmalısın. (Bu ayarın oyunu göçürebileceği söyleniyor fakat ben bir sorun yaşamadım, oyunun göçerse korkma, ayarları tekrar True yaparak açabilirsin).

4. Fare kamerayı çevirirken yavaş mı kalıyor? Oyunun içinde yine ayar yok :/ Aynı Config klasöründeki ‘BMinput.ini’ dosyasını düzenleyebilirsin. Değiştirmen gereken yer ‘MouseSensitivity’ bunu azaltıp artırarak kararında bir hızı yakalaman mümkün.

B) Performans

1. Dananın kuyruğunun koptuğu yer genelde Nvidia efektlerinde oluyor. Bu efektleri oyun içinden kapattıktan sonra Config klasöründeki ‘BMSystemSettings.ini’ dosyasına kasap gibi girişebilirsin.

Decals: Duvarlarda, karakter üstlerinde gördüğün iz, yara bere, kurşun deliği gibi şeyler. Ekran kartının belleği azsa, decals gördüğün her yeri False’a çevirebilirsin.

DynamicLights: Gölge yaratan ışıklar. Patates bir bilgisayarla oynamıyorsan açık bırak, zira atmosfere Scarecrow toksini bile bu kadar tecavüz etmiyor.

DynamicShadows: Dinamik gölgeler. Gölge haritaları haricinde, hareketli nesnelerin yarattığı gölgeler. Yine açık bırakmanı tavsiye ederim.

DepthofField: Alan derinliği, nişan alınca ya da oyunu durdurunca odak noktan hericinde her yerin flu olmasını sağlayan efekt. Bu oyunda blur maskesi olarak değil de hesaplama şekliyle yapıldığından ekran kartı katili. Atmosfere etkisi de büyük değil. Kapatabilirsin.

Ambient Occlusion: Temas eden bölgelerdeki kararma efekti. Tabii bu kadar basit değil, daha fazla karartma da yapıyor. Oyunda kullanılan sürüm galiba standart SSAO, fakat yine de performans artışı için kapatılabilir. Örneğin elini yukardan ışık vuran bir masaya koyduğunda, etrafında küçük bir gölge görürsün ya, o efekt kapalıyken olmuyor, dene ve kendin karar ver.

Bloom: Işıkların çok parlaması. Xbox 360 zamanında HDR’la birlikte ünlü oldu da neye yaradığı belirsiz. Kapatmanı öneririm, gerçek hayatta ışıklar o kadar göz kanatmıyor.

LightShafts: Işık hüzmeleri. Örneğin bir mazgaldan ışık giriyorsa bu ışığın hacimli olduğunu sanmanı sağlıyor. Performans artışı büyük, zaten oyun sokakta geçiyor, değmez kanaatindeyim.

LensFlare: Ne idüğü belirsiz, FPS oyununa bile konulan bir zamazingo. Sanki oyunu kameradan izliyormuşsun da ışık vurunca kenarlarda küçük ışık halkaları çıkıyor. Gereksiz.

FogVolumes: Hacimli sis. Silent Hill oynuyor olsak neyse de burada gereksiz. Kapatılablir.

Reflections: Yansımalar. PErformans artışı büyük. Atmosferi yağmurda, su birikntilerinde öldürse de hem kızı vermemek hem dünürü darıltmamak olmaz. Birindne vazgeçeceksin.

MaxDrawDistanceScale: Ufuğun ne kadar daha çizileceğini belirten uzaklık. Normal ayarı 0.9. 0.5 yapmanda büyük bir sakınca yok. Performans artışı iyi.

TessellationAdaptivePixelsPerTriangle: Batmobile gelince oyunun kasım kasım kasılmasının sebeplerinden. Tesselation’ın normal ayarı 48. 12 bile yapsan oyun hala canavar görünüyor.

Shadow Resolution içeren ayarlar: Gölge çözünürlükleri. Ekran kartı belleği 2 GB’nin altındaysa gördüğün her ayarı yarılayabilirsin.

C) Güvenlik

Oyunda Denuvo adında bir anti-korsanlık yöntemi kullanılıyor. Bu yazılım tek başına bir koruma sistemi değil, korsanların koruma sistemini kıramaması için oyunun yapısına erişmeyi engelliyor. Bir nevi oyunun her şeyini bellekte şifreliyor diyebiliriz. SÖYLENTİLERE GÖRE sabit diske çok fazla yazma/okuma işlemi yapıyor. Hatta standart bir oyundan 10 bin kat daha fazla… Bu şu an bir söylenti olsa da oyunu SSD’ne kurmamanı öneririz, zira biliyorsun, SSD’lerin belirli bir yazma okuma ömrü var.

 

Haydi keyifli oyunlar, bol küfürler.

 

Yorumlar